Změny – Moderní stát

Anonym

Změny

Stanovování priorit

Přidáno 3 299 bajtů, 18. 7. 2018, 13:49
Založena nová stránka s textem „= Stanovování priorit = Vždy existuje dlouhý seznam věcí, na kterých byste mohli pracovat při vývoji produktu nebo služby. Obvykle však máte k…“
= Stanovování priorit =

Vždy existuje dlouhý seznam věcí, na kterých byste mohli pracovat při vývoji produktu nebo služby. Obvykle však máte k dispozici omezený čas, materiály nebo znalosti.

Prioritizace toho, na čem budete pracovat a v jakém pořadí, je důležitou součástí poskytování dobrých služeb nebo produktů.

Rozhodování o prioritách by mělo být prováděno pravidelně – např. týdenní prioritizace požadavků do tzv. sprintu backlogu (realizace v nejbližší době) nebo čtvrtletní pro update [[Tvorba roadmapy|roadmapy]].

Vedoucí osoba by měla používat jasnou metodu stanovení priorit a zapojit tým i zúčastněné strany.

== Metody stanovení priorit ==

Existuje mnoho [https://foldingburritos.com/product-prioritization-techniques/ <span class="underline">metod prioritizace</span>]. Výběr správné metody bude záviset na kapacitě vašeho týmu a v jaké fázi životního cyklu je vás produkt nebo služba.

Pravděpodobně budete muset vyzkoušet více metod, než se rozhodnete, která vyhovuje vašim potřebám toho, na čem pracujete.

[https://en.wikipedia.org/wiki/MoSCoW_method <span class="underline">MoSCoW</span>] je široce využívaná metoda, často vybraná díky své jednoduchosti. Pomáhá rozdělit vaši zásobu nevyřízených věcí na plán prací, které:

* “musí být” – základní věci, bez kterých produkt nebude funkční
* “měly by být” – věci, které podstatně zlepší produkt, ale nejsou zásadní pro jeho fungování
* “mohou být” – věci, které by zlepšily produkt, ale nebudou mít negativní dopad, pokud budou vynechány
* “nemusí být” – věci nejnižší priority, které tým odsouhlasil, že nebude dělat.

Díky takovému rozdělení věcí se budete lépe rozhodovat, čím začít a co vypustit, pokud máte omezený čas a znalosti k provedení určitého počtu úkonů.

MoSCoW a jiné techniky stanovení priorit poskytují způsob jak vypracovat a prezentovat priority. Výsledky stanovení priorit by měly podpořeny analýzou výkonu, uživatelským průzkumem a příspěvkem zúčastněných stran. Pomocí těchto informací zjistíte, jaké jsou potřeby, jak navzájem souvisí a jak s nimi pracovat.

== Prioritizace úkolů v průběhu různých vývojových fází ==

Co považujete za nejvyšší prioritu, se může měnit časem, jak vyvíjíte službu.

Např. během [[Fáze beta provozu služby|beta fáze]] můžete upřednostnit vylepšení při testování a iteraci služby.

Během [[Fáze spuštění služby|ostré fáze]], kdy již uživatelé budou užívat službu, můžete chtít upřednostnit podporu s neustálými vylepšeními.

== Zapojte tým do rozhodování o prioritách ==

Tým musí chápat, jak proběhlo rozhodování o prioritách a být schopen i protestovat (diskutovat). Použití jasné metody, které porozumí celý tým, pomůže.

Zapojte váš tým do diskuze o tom, jak iterovat metodu, kterou použijete nebo při rozhodování o změně metody. Dopřejte sobě i týmu dostatek času k různým způsobům stanovení priorit – důležitá je důslednost.


<ref group="refs">https://www.gov.uk/service-manual/agile-delivery/deciding-on-priorities</ref>
<references group="refs"/>